Hudba

Obrázek uživatele Birute

Vřeteno

Fandom: 
Drabble: 

Na kolovrátku v písni skrytém
na vřetenu pilném, hbitém
předu a navíjím:
Dub věčný větve k nebi zvedá,
svá tajemství větru předá.
První taj je zaříkání,
jež před zmijím jedem chrání.
Druhý úskalími všemi
cizince vede v jeho zemi.
Třetí do podsvětí zpívá
dívce, jež je napůl živá.
Čtvrtý patří divým ptákům,
jejich cestám, sivým mrakům.
Pátý k sobě srdce sklání
jak krůpěj medu milování.
Šestý v sobě úzkost nese,
stopy krve v pustém lese.
Sedmý chce se jenom smát
nejistým tlapkám medvíďat.
V osmém pramen střeží víla,
co pět chlapců utopila.
Devátým divem ve chvíli
ženy vše hlasy spojily.

Závěrečná poznámka: 

Miniaturní lekce finštiny: finsky se vřeteno řekne värttinä, což je taky název
mé oblíbené skupiny. Část jejich písní pracuje s výše uvedenými tématy, do textu jsem však přidala i něco z vlastní fantazie.

Obrázek uživatele a.j.rimmer

Poslední zkouška

Drabble: 

"Konec pauzy, máme už jen pár minut do konce, tenhle přírodní amfiteátr je hrozně populární. Tak, teď prosím soprány a tenory - tři, čtyři... kdo si to tam hučí, poprosím basy o naprosté ticho, chvilku to snad vydržíte! Tak, pojďte ještě jednou.

Dobrá, teď prosím samotné basy, slyším, že se už nemůžete dočkat.

Výborně, to bylo úžasné! Místy možná ne úplně čisté, ale ta rezonance - krásně jste duněli!

A teď všichni dohromady. Prosím ticho - ano, hlavně basy, šetřte si to na patnáctý takt. Dost toho hučení! No nic, nemáme čas, jdeme na to - mají i ostatní hlasy tón? Výborně - tři, čtyři..."

Závěrečná poznámka: 

Toto je poslední dochovaný záznam pěveckého sboru Voces de Profundis těsně předcházející jeho tragickému zániku při nečekaném výbuchu sopky na Novém Zélandu, kde se těleso připravovalo na světové turné v prostorech s unikátní akustikou.

Koncert

Fandom: 
Drabble: 

Sál byl nacpaný k prasknutí. Světla se ztlumila, a všichni (a hlavně všechny) strnuli napjatým očekáváním.

Když vystoupil na pódium, vypukl jásot. A vzápětí první z přítomných ztratila vědomí.

Usadil se a zadíval se do publika. Stačilo mu jen na okamžik spočinout pohledem na některé z divaček, a ta podle povahy buď jen zčervenala, nebo rovnou omdlela.

***

Když dohrál, z hlediště se na něj snesl vodopád květin, výše postavené divačky (jak rodem, tak místem) mu házely své šperky. Usmál se a odhodil do hlediště svůj kapesník. Přítomné dámy začaly nepříčetně křičet, dokud ta nejvytrvalejší z nich neurvala kapesník pro sebe...

Závěrečná poznámka: 

Jestli si myslíte, že fanynky začaly takhle bláznit až s Beatles, tak tohle se dělo na koncertech Franze Liszta. Ženy omdlévaly, bohatší z dam mu házely šperky, a některé fanynky dokonce sbíraly nedopalky jeho doutníků, namáčely do vína, a pily...

Jak je vidět, v pop-music se nezměnilo vlastně nic.

V potu tváře

Fandom: 
Drabble: 

Ani po dlouhé době nevěděl přesně, co si o tom myslet. I když jednotlivé části samy o sobě nebyly nijak složité, když se to všechno spojilo dohromady, bylo to nad jeho síly. Snažil se, seč mohl, ale vždycky selhal.

Zkusil na to jít jinak. Nejdřív horní část zvlášť, potom tu spodní, pomalu, velmi pomalu. Zatím dobré. Malinko zrychlit, pořád dobré. Zrychlit víc, až tak, jak by měl. Výborně. A teď dohromady...

A zase nic! Tohle není fér!

Byl unavený, zpocený, naštvaný sám na sebe.

Takováhle témata by se měla zakázat. Jsou strašně těžká.

***

"Říkáme ti to pořád. Musíš víc cvičit!"

Neviditelný fandom: 
Obrázek uživatele Peggy Tail

Dum tek tek dum tek

Fandom: 
Drabble: 

Dun trrrrr tarataratarata Dun trrrrr tarataratarata Dun trrrratatrrratara tatata Dun trrrratatrrratara tatata Dun dun trrratara tarata Dun dun trrratara tarata Dundun trara Dundun trara Dun dun trrrataratarata Dundun trrrratatrrrataratatata Dundun trrrratatrrrataratatata Dundun tratatata Dundun tratatata Dundun tratatata tratatata tratatata
Rozdvojení
První vrstva: Dum tek tek dum tek dum tek tek dum tek dum tek tek dum tek dum tek tek dum tek dum tek tek dum tek dum tek tek dum tek dum
Druhá vrstva: Trataratata tratata tratata Trataratata tratata tratata Trataratata tratata tratata Trataratata tratata tratata ratatatataratata ratatata ratatata ratarata raTa Trataratata tratata tratata ratatatataratata ratatata ratatata ratarata raTa

Závěrečná poznámka: 

Zápis arabských rytmů hrající darbuky.
Poznáte tuto část ve skladbě? Citlivé uši určitě ano. A zkušené odpustí můj prostý a nepřesný zápis. Koneckonců, každý slyšíme něco trochu jiného :)

Obrázek uživatele HCHO

Dárek

Drabble: 

Celý den byla, jak na trní. Včera s ním strávila takový krásný večer a dnes se ani neozval. Donesli jí malý balíček. To bude určitě od něho! Honem se s ním uchýlila do ústraní.
Opatrně začala rozbalovat. Byla to menší kazeta, krásně intarzovaná. Že by hrací skříňka? S představou rozverného menuetu otevřela víko. Rozlinula se jemná melodie ve třídobém rytmu. Ale to není menuet, to jsou třikrát tři doby, to je chorál z Bachovy kantáty, proč? Zoufale sebrala lístek ze dna krabičky.

Má nejdražší, nelze mi jinak, odjíždím. Nechť je Jesu vaší radostí a potěchou srdce.
Jesus bleibet meine Freude…

Obrázek uživatele Esti Vera

Cimrmanův třítřetinový takt

Drabble: 

Přínos Járy Cimrmana naší vědě, umění, vzdělání i dalším oborům je nezpochybnitelný. Málokdo už ale ví, že tento génius se s nadšením jemu vlastním angažoval i na poli hudebním.

Největší hudební hvězdy současnosti se shodují, že právě Cimrman stojí za objevem známého "Cimrmanova třítřetinového taktu". Při jeho vytváření vycházel z jednoduché myšlenky - pokud čtyřčtvrťový takt obsahuje šestnáct šestnáctinových not, což se rovná čtyři krát čtyři, pak třítřetinový takt musí logicky obsahovat tři krát tři, tedy devět šestnáctinových not. Při počítání se používá věty "Devět notiček se sem vejde".

Nejznámější skladbou napsanou v tomto taktu je Cimrmanova "Óda na matematické začátky".

Obrázek uživatele Effatha

Puntíky

Fandom: 
Drabble: 

Co s tebou?
Nota nepasovala. Ani tak, ani tak, černý puntík se za mřížema zlomyslně šklebil. Přidusit nešel, prsty z něj bolely, něco na něm nebylo v pořádku. Kdyby tu tak byl klavír, ten by rozhodl, jestli je chyba na papíře, anebo v rukách. Dlouhý vzdech.
Znovu. Vypadaly podobně, některé jsem vítala, vztahovaly těšivě ručky, jistota prázdných strun. Ostatní skákaly přes linky jako přes švihadlo, občas se vyznačovaly sklopenými hlavami trpících s výraznými kulatými nosy, jiné pyšně zvedaly nosíky, podepřené hranatými límci.
Mlčenlivě sledovaly mé trápení.
Znovu.
Někdy se mi vysmívaly.
Jindy ubíhaly mrknutím oka.
Neradily. Začínám chápat šílenství skladatelů.

Závěrečná poznámka: 

Pořád se rozjíždím.
Pak nebudu stíhat, no, uvidíme.

Obrázek uživatele Kleio

These Are the Days of Our Live

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

K poslechu, pokud je libo.

Drabble: 

Místo přehnané a okázalé scény intimní malé studio. V pozadí modré plátno s trochu nostalgickou texturou. Jindy přehnaně hyperkinetický zpěvák sedí většinu času na židli a oddechuje. Na obličeji má těžké divadelní líčení. Maskérka nakonec zavrhla tvářenku, ale nechala modré oční stíny. Působí trochu teatrálně - jeho přehnaná gesta, úsměvy i barvy, ale všichni ho milují. A všichni mlčí, i když vidí stín člověka, kterým býval. Oblečení na něm plandá. Líčení neumí zakrýt všechno.
Kamerové zkoušky ukazují krutou pravdu. Vážně nemocný. Celý videoklip se nakonec předělá do odstínů šedi.
Snad jenom Freddie tušil, že je to jeho poslední klip v životě.

Obrázek uživatele HCHO

Výběr Janáčka

Úvodní poznámka: 

Občas jsem v klavíru dostala noty se slovy: "Něco si vyber." Obvykle s doporučením dvou tří hratelnějších věcí. V tomto drabbleti vybíráme ze sbírky Po zarostlém chodníčku mezi skladbami Lístek odvanutý a Frýdecká Panna Maria.
Upozornění: Pro nemuzikanty může drabble asi vyznít krapet surrealisticky :)

Drabble: 

Tak kouknu nejdřív ten Lístek.
Tralalala tralalala, to je pěkná melodie, taková klidná. Přeškobrtám první dva řádky. Co tam máme dál? Pět osmin? Znovu přepočítám, ani čtyři, ani šest, prostě pět. To nejde! Jak kdyby měl brouk chodit s jednou utrženou nožičkou!
Tak jo, tak kouknem na tu Frýdeckou:
Prolistovávám. Támhle na konci té střední části, před návratem hlavního tématu, je jeden takt sedmiosminovej. Ne, to je septola, naštěstí jen jedna. Znovu zaostřím na změť šestnáctin. Tam je zase dvě na tři. Já se picnu!
Tak se vrátím k Lístku. Zkusim jako na čtvrtou zakopnout a na pátou zůstat ležet.

Závěrečná poznámka: 

V muzice prostě počítání na pět nebo sedm dob není zrovna jednoduchý - přirozený je počítat na dvě nebo na tři (event. na násobky tj. na čtyři, na šest apod.), prostě tak, aby se na to dalo tancovat.
Volnej rytmus je v muzice ale taky od nepaměti – třeba v gregoriánským chorálu se rytmus odvíjí od toku textu (a proto ho moc nejde dělat dobře bez dobré znalosti latiny). Ve dvacátým století nám v rámci vzpoury od všeho starého, daného a pravidelného toho prapodivnýho počítání naložili fakt hodně.
Pětiosminový takt by měl mít stejnou délku dob (těch osmin), jako předtím byly v tom čtyřosminovém taktu (tj. stejná délka doby, s prodloužením délky taktu). Naproti tomu, pokud by tam byla kvintola – tak by měla zůstat délka taktu stejná, jen by se tam mělo nacpat o osminu víc (stejná délka taktu, zkrácení délky jedné doby). „Dvě na tři“ je označení situace, kdy jednou (v tomto případě levou) rukou hrajete za stejný časový úsek tři doby a tou druhou jenom dvě.
https://www.youtube.com/watch?v=rqIS06fR4Io
Lístek odvanutý je na 4.22, Frýdecká Panna Maria na 9.23, ale pěkný to je celý :)

Obrázek uživatele Alasdair MacColla

Vězeň temné oblohy

Fandom: 
Drabble: 

"Co si počneš když padáš, máš 30 stupňů
a přišels o vztlak?
24 mil k majáku
Trhlina v mracích
Vypadl systém varování"

V roce 1982 cestoval hudebník - skladatel a multiinstrumentalista Mike Oldfield malým letadlem nad Pyrenejemi. Kvůli nedorozumnění při hlášení předpovědi počasí si pilot myslel, že oblétá bouřku, ale dostali se přímo do ní.

"Mayday, Mayday, Mayday
Volám všechny stanice
Zde je Golf-Mike-Oscar-Victor-Juliet
mám velké potíže"

Námraza na křídlech způsobila, že klapkami se nedalo pohybovat. Zastavily se vrtule...

"Ztraceno v šumu, 18!!
Vstupujeme do bouře
Automatika, 18!!
Musíš zkrz! Chycen v hotovém pekle."

Zastavení vrtule ve vzduchu je příšerná věc.

Závěrečná poznámka: 

Na závěr je třeba dodat dvě věci. Jednak že duchapřítomný pilot fantastickým způsobem situaci zvládl a zachránil několik lidí a že překlad názvu Mikovy písně "Five miles out" opravdu není "Zbývá 5 mil". Znamená to něco jako "runway v dohledu". V uvozovkách jsou části textu písně, stejně jako v názvu drabblete.

Obrázek uživatele Alasdair MacColla

O zvucích a lidech

Fandom: 
Drabble: 

Náš život byl bez nich fádní a smutný, jen tak si plynul v bezútěšnosti. Nevěděli jsme, k čemu vlastně máme uši, že to není jen jedna z pomůcek, abychom se kolem sebe vyznali. Naštěstí, zželelo se nás jedné nádherné dívce s flétnou, dívka slula Euterpé. Ptáš se, co jest flétna? Ta dívka ji přiložila k ústům a z té flétny, k nám začaly proudit tóny. Ty tóny nás obklopily a vlastně celý svět. Díky tónům jsme teprve poznali, jaké zvuky umí být. Některé z nás Euterpé trpělivě naučila jak tóny vytvářet a jak se jimi těšit. Někoho Euterpé navštěvuje dodnes.

Obrázek uživatele Peggy Tail

Ta nejlepší

Úvodní poznámka: 

Totální BJB

Drabble: 

"Co s ní teď budu sakra dělat?"
"Myslím, že v tomhle stavu už s ní nic nenaděláš, Johnny."
"Asi jsem se trochu unáhlil."
"Jo, myslíš?"
"Nebuď sarkastickej, každej se občas rozčílí. Víš, že tahle byla moje nejoblíbenější."
"Tak proč jsi jí rozflákal?"
"Vždyť ti to říkám, měl jsem hroznej vztek."
"Vyhodíš ji do popelnice nebo bude nějakej obřad?"
"Moc vtipný."
"Proč jsi jí vlastně říkal Mary Sue?"
"Byla dokonalá. Mistrovské dílo."
"Koupíš si novou."
"Novou nepotřebuju, mám jich stovky, a žádná nebude jako Mary. Prosím, postarej se o ni, musím jít."

...

Dav diváků začal skandovat. "Dámy a pánové, Johnny Cash!"

Závěrečná poznámka: 

Netuším, zda Johnny Cash pojmenovával své kytary a pochybuji, že v té době výraz Mary Sue existoval, já tu na něj narazila uplně poprvé a bála jsem se, že to pojmu špatně, tak jsem šla na jistotu.

Neviditelný fandom: 

Papa où t'es?

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Džin, anglicky jinn, francouzsky génie, znamená skrýt (se), zmizet.

https://www.youtube.com/watch?v=oiKj0Z_Xnjc

Drabble: 

Svého otce, architekta z Rwandy, prakticky neznal. Viděl ho jen několikrát, když náhodou zavítal do Belgie. Ve dvanácti mu řekli, že jeho otec zemřel. Pravděpodobně zemřel během genocidy, která tou dobou v Rwandě probíhala společně s občanskou válkou. Neptal se. Ztratil se jako duch, jak by řekl on, génie, džin. Přesně podle významu tohoto slova. Nikdy vlastně nebyl. Po detailech, minulosti a svých kořenech z otcovy strany možná ještě někdy bude pátrat. Až bude mít vlastní dítě.

Po otci mu zůstal exotický zjev a téma zmizení, které se promítlo i do jeho hudby. Zpověď kluka vyrůstajícího bez otce boří hitparády.

Závěrečná poznámka: 

"Des géniteurs ou des génies?
Dites-nous qui donne naissance aux irresponsables?"

/Rodičové nebo duchové?
Řekněte, z čeho se rodí nezodpovědní (otcové)?/
Papaoutai, Stromae, 2013

Obrázek uživatele Kokoška

Kouzla cvičte na stupnicích

Fandom: 
Drabble: 

Hoboj, příčná flétna, housle, harfa, kontrabasy! Lento, sostenuto, animato či vivace. Zkrátka hudba. Všeho druhu. Každého tempa. Ve vší své kráse již odedávna mění kolem nás první poslední. I z největšího drsňáka se nezřídka stává po poklepání taktovkou ten nejdisciplinovanější a nejbystřejší jedinec. Jeho prsty pak například tančí ty nejkrkolomnější a nejtitěrnější sestavy po hmatníku a celá jeho osoba se propadá jakoby do transu. Pochopitelně ne každému uchu by lahodily úplně nejvíc právě jeho trylky. Je však jisté, že hudba je něco neopomenutelného a nevysvětlitelně zázračného. Jak například působí taková muzikoterapie? Jako mávnutí kouzelným proutkem. Zazní zpěv a duše ožije.

-A A +A